10/26/2010

Dočasný výstavný pavilón

Čo * Dočasný výstavný pavilón pre výstavu in[tér]vencie 2010
Kde * Nové Zámky, Hlavné námestie
Ako * Výstavný pavilón je dočasnou stavbou vytvorenou pre výstavu iniciatívy intervencie 2010 v Nových Zámkoch, ktorá prezentuje nové inšpirácie novozámockých architektov pre svoje mesto.
Kto * Tomáš Szőke a Peter Szilágyi
Kedy * Návrh 08/2010
Status * Realizácia 10/2010
Foto a kamera * Tibor Szilágyi ml.


Od 8. októbra do 22. októbra 2010 mohla laická verejnosť a záujemcovia o súčasnú architektúru navštíviť výstavu k iniciatíve in[tér]vencie 2010, ktorá bola inštalovaná k nahliadnutiu v dočasnom pavilóne na Hlavnom námestí, priamo v centre v Nových Zámkov. Prostredníctvom projektu sme chceli prezentovať laickej verejnosti možnosti, ktoré kreatívna a prístupmi rôznorodá architektúra prináša.
Výstavný pavilón je dočasnou stavbou vytvorenou pre výstavu iniciatívy in[tér]vencie 2010. Formu pavilóna ovplyvnili cena, možnosti a efektívnosť. Estetika prvkov ukazuje na nízke náklady. Priestorová konštrukcia je nosná/surová, výplňou sme sa snažili vytvoriť dekor/zjemňujúci prvok. Voľba materiálov ľahko dostupných, ľahko realizovaťeľných, lacných a malej hmotnosti, bez potreby náročnej dodatočnej povrchovej úpravy, s jednoduchým detailom a nulovým odpadom. Konštrukciu tvoria lešenárske rúry natreté bielym syntetickým náterom, výplň biele trojuholíkové plachty z polyesteru. Celkový rozpočet na pavilón 166 Eur,sme mali stanovený dopredu, to bolo naše základné východisko pre jeho návrh.
Nemenej dôležitou myšlienkou dopĺňajúcou samotný koncept celej výstavy a iniciatívy bolo umiestnenie pavilónu na Hlavnom námestí v Nových Zámkoch. Takto navrhnutý pavilón mal za cieľ hlavne pritiahnuť pozornosť verejnosti, ktorá sa bežne do galérie nedostáva a prezentovať vízie a myšlienky, otvoriť ľudom cestu k architektúre pod heslom “support your local architect“.

Základné údaje objektu:
* stavba: 3-4 osoby
* potrebný čas: cca 4-6 hod.
* konštruckia: lešenárske rúry priemeru 40mm, dl.4m a 6m / 32ks + 50 spojov
* výplň: biele trojuholíkové plachty z polyesteru, kúpené obchodnej sieti“ všetko pre domácnosť“ 3600x3600x3600mm / 12ks
* plastové úchytky
* biely akrylový náter

Vizualizácie konceptu

 
back to top